Niech prawo zwycięży w czasach wojny – rola prawników

W związku z Europejskim Dniem Prawnika, który w bieżącym roku ma motto „Niech prawo zwycięży w czasach wojny – rola prawników” w imieniu współorganizatorów wydarzenia- Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu i Fundacji Przyjazne Prawo w Częstochowie zapraszamy do wspólnego obejrzenia i dyskusji filmowej o filmie Wyrok w Norymberdze (1961, USA, reż. Stanley Kramer)

Projekcje odbędą się:

9.12.2022r. godz. 16.00 w Opolu- w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu, ul. Krakowska 26 oficyna

14.12.2022r. godz. 13.30 w Częstochowie – w siedzibie Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Prawa ul. Zbierskiego 2/4

Zachęcamy do wzięcia udziału w seansie, ze względu na poruszenie tematu, po 60 latach wciąż aktualnego, przesłanie, fabułę i znakomitą obsadę. Głównym wątkiem filmu jest ława oskarżonych, na której zasiedli m.in. wysoko postawieni ówcześnie hitlerowscy prawnicy (minister sprawiedliwości, oberprokurator Rzeszy), oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości. Na proces w Norymberdze skierowane były ówcześnie oczy całego świata, w historii procesu można uznać go za jedyny w swoim rodzaju.

Sędzia Dan Haywood (Spencer Tracy), prokurator Tad Lawson (Richard Widmark), obrońca Hans Rolfe (Maximilian Schell) muszą zmierzyć się z ciężarem odpowiedzialności, która na nich spoczywa. Film skoncentrowany jest przede wszystkim na uczestnikach procesu, ich postawach wobec wymiaru sprawiedliwości i nie tylko, opisu wydarzeń historycznych, emocjach lub ich braku, motywacji czy też moralności, wynikającej z tytułu wykonywanego zawodu, podejściu do praw człowieka.

Dramat został nagrodzony m.in. dwoma Oscarami, wystąpiły w nim współczesne gwiazdy ekranu: Marlena Dietrich, Spencer Tracy, Burt Lancaster, Maximilian Schell oraz Richard Widmark.

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w wydarzeniu.